Kavkazem na koních za čajem a dobrodružstvímTip na výlet a pobyt v nádherném prostředí.
Vložil Tomáš Klouda 10.4.2011, autor Petr Sič

Slunce se pomalu zvedá z ospalého rána a stoupá po strmých štítech. Lehký vítr šumý ve vysokých stromech. Každý z nich je pro mne pan Strom, nejméně metr a půl v průměru. Kůň pode mnou dostal rozvernou náladu a pořád si to stáčí za bělovlasou kobylou přede mnou. Občas zařehtá a popoběhne k ní. Ale já bych chtěl být ještě chvíli sám se sebou, přemýšlet a vědomí nechat nasávat tu sílu divočiny...
... za čajem se nemusí jen putovat letadlem, autem, či pěšky. Je možné jej objevovat i z vrchu koňského hřbetu. A pokud by vás to zajímalo, tak vám rád dám tip na jedno putování - Do Gruzie se klasicky dostanete dvěma cestama - letadlem do hlavního města Tbilisi, nebo jižní cestou přes Bulharsko a Turecko. Obě mají své - jedna rychlost, druhá malebnost a zážitek z lidí. Ale řekněme, že přiletíte do Tbilisi. Doporučuji den, dva zůstat a spíše než prohlížet město, tak nasávat atmosféru - zvykat si na Gruzínce, procestovat metro za 6 Kč :), dát si pořádně do nosu. Až si odpočinete, zajeďte na nádraží a vrhněte se k jednomu s k jednomu hroznu lidí u okýnka a kupte si noční vlak do Kutaisi. Lístky se kupují dopředu a budete potřebovat pas! Noční vlak je nejlepší varianta - cesta je dlouhá a vlak přes den nemusí být klimatizovaný a když si spojíte, že jedete subtropickou oblastí... no noční vlak má své výhody.

V Kutaisi - bývalém královském městě musíte být až do středy nebo soboty - to jsou dva dny, kdy odlétá malé motorové letadlo směrem Mestia. Nebojte se, že by v Kutaisi nebylo co dělat. Je to bývalé královské město, plné památek a v okolí je taktéž kouzelně. Letenku nemá smysl kupovat dopředu - spíše se ale domluvit a napsat na "list", seznam potenciálních cestujících. Letenka nekoštuje moc - cca 400 Kč a budete ráno přelétat Kavkaz. Prohlédnete si ledovce a strmé skály... Pozor na deštivé dny, to letadlo nevzlétá - i kdyby se vám to stalo, tak nevěště hlavu, jen vás čeká den v maršutce - musíte jet do Zugdidi a tam přesednout na maršutku do Mestie.

Nevěřte mapě - i když je v ní cesta z Kutaisi přímo do Mestie, tato cesta je "neprůjezdná" - to zjistíte brzo sami, jelikož část z ní pojedete na koni.


Tak a jste ve Svaneti, kraji horalů. No no, moc se po těch tvrzích nerozhlížejte ani po těch kopcích okolo! Za chvílu už je budete prožívat jinak. Tož v Mestii zamiřte k "Turistickému centru" - tady si domluvíte koně. Stojí cca 300 Kč na den a budete potřebovat sebou i průvodce (průvodce s koněm stojí cca 1000 Kč/den). I když je Mestie zajímavá, tak nedoporučuji se moc zdržovat, to co vás čeká je... prostě je.

Pokud nejste zdatní koníři - dá se zvládnout malá cesta na rozježdění - cca 3 dny po 15 - 20 km až k místům, kde stojí klášter královny Tamary (Užguli). Tady doporučuji se projít k ledovcům a dát si den/dva pauzu. Klidně přespat v u místních a pořádně se najíst. Další cesta bude náročná. Pomalou pohodou s přestávkami je další cesta cca 5-7 dní dojedete do Lentheki. Tak a tady se rozhodněte - buď ještě na koních dál, nebo po svých (maršutkou). Tady musíte už projevit svou diplomacii - na čaj je nutné se ptát. Lidé vás sami pak navedou. A jelikož jste jen kousek (cca 2 hodiny maršutkou) od Kutaisi, tak už se nebudete cítit ztracení :)


Týden dva vám zabere čajování - směřujte k Tkibuli a k jeho jezerům. Klidně si dejte na čas. Pokud pojedete k červenci/srpnu, tak by jste měli stihnout druhou sklizeň a není nad čerství čaj!
Čaji zdar!

Petr Sič

Rozšíření sortimentu

Random foliage

Máme rozšířené pole působnosti!

Dovážíme čaje z Gruzie, Keni, Taiwanu, Vietnamu a Indie! Primárně se však zaměřujeme na Gruzii a Keňu. Sortiment je několikanásobně pestřejší, než když jsme začánali s distribucí, věříme, že nabídka vás osloví.

ČlánkyUdálosti

„Nedostane-li žena koho chce, běda tomu, koho dostane.“ Mark Twain