Gruzínský čaj – Současné pěstováníČajové oblasti, regiony a všeobecně o čaji.
Vložil Tomáš Klouda 17.4.2011, autor Petr Sič
Čaj v Gruzii se pěstuje u Černého moře v nížině mezi Velkým a Malým Kavkazem. V 80. letech na vrcholu své slávy se pěstoval prakticky v celé této oblasti. I když malé producenty (většinou těch, kteří produkují pro vlastní potřebu) můžeme stále najít v celé oblasti, tak po krizi v devadesátých letech se produkce soustřeďuje do čtyř oblastí naznačených na mapě.Adjara
Jde o region Adjara (1) – přímořská oblast, kde se čajové zahrady se nacházejí cca od 80 do 200 m.n.m. Zachovali se zde však jen malý producenti. Proto je rozpoznatelný pro své ruční zpracování.

Guria
Region Guria (2), odkud se převážně dovážel gruzínský čaj do ČR v posledních letech (Ozurgeti, Gruzie OP, Gruzie Traditional etc.), a po pravdě mu neudělal nejlepší jméno, má v současné době největší produkční kapacity. V regionu se zachovalo několik velkých producentů i výzkumný ústav. Svým charakterem jde taktéž o nížinný čaj, bohužel zpracování je většinou nešetrné – produkují se zde převážně směsi a zlomkový čaj. Na druhou stranu je Guria jediným regionem, odkud je možné sehnat čaj zpracován na jiný způsob než černý potažmo bílý (jako velmi zajímavý hodnotím zelený čaj gunpowderovitého vzhledu se silným podkreslením citrusovými plody, na druhou stranu zdejší oolongy mne nezaujaly). Každý rok výzkumný ústav experimentuje se zpracováním a občas je možné dostat vyloženě skvosty – bohužel ty lze koupit prakticky pouze na místě.

Kutaisi
Čaj z okolí města Kutaisi (3) je zajímavý především pak pro svůj vysokohorský charakter (zahrady lze nalézt i v 1100 m.n.m.). V čaji je možné najít tóny oříšků a čokolády. Přesto, že je zde několik větších producentů a řada malých tak v ČR je zdejší čaj prakticky nesehnatelný (částečně dáno i vyšší výkupní cenou zdejších čajů), i když poslední dobou se nesou zvěsti, že teamountain se je chystá dovážet.

Zugdidi
V místních zahradách jsem bohužel nebyl, jelikož tato oblast se nachází blízko Abcházie (území okupované spřátelenou armádou Ruska). Proto mohu referovat jen o čajích koupených na místním tržišti (koupeno v Zugdidi v létě 2009). Svým charakterem byly podobné nížinným z Adjary. Zpracování bylo taktéž ruční.Pozn. Autor vychází z vlastních zkušeností, přičemž si nenárokuje patent na pravdu. I když je Gruzie překvapivě malá, existuje zde celá řada neobjevených zahrad, které zatím nestihl navštívit.

Rozšíření sortimentu

Random foliage

Máme rozšířené pole působnosti!

Dovážíme čaje z Gruzie, Keni, Taiwanu, Vietnamu a Indie! Primárně se však zaměřujeme na Gruzii a Keňu. Sortiment je několikanásobně pestřejší, než když jsme začánali s distribucí, věříme, že nabídka vás osloví.

ČlánkyUdálosti

„Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat, a tak to teď po něm může dělat kdejakej blbec.“ Jan Werich