Nabízené čaje

Vložil Tomáš Klouda 5.9.2014, autor Petr Sič


Gruzínské čajeRamiz

Černý celolistý čaj, oblast Adjara, vesnice Chakvi

Od tohoto producenta bereme čaj také od počátku výprav do Gruzie, odebíráme i několikrát ročně různé sběry, velmi silný a kvalitní čaj.
Ramiz je velmi zkušený producent a tradičně od něj máme zajímavé čaje. Přesto, že jak vidno z fotografie, se jedná o "bělovlasého" pána, je plný síly, kterou dokáže předat do čaje. Zde jsme jej zachytili ve fázi poškozování struktury listů, které následně čeká čas temné oxidace.
Při přípravě čaje doporučuji nešetřit jej. Nese v sobě sílu Ramize a pokud mu nepodáte stejně silnou ruku, neotevře se Vám. Pokud se s ním však srovnáte, je velmi silný a divoký.


Avto

Černý celolistý čaj, oblast Guria, vesnice Kvenobani.

Avta dovážíme od počátku výprav do Gruzie, dlouholetá spolupráce, stabilní produkt, který můžete zakoupit i v jeho dárkové krabičce, nebo ve větším množství v alu sáčku.
Avto je můj kamarád z Gurie. Pěkný černý čaj po anglicku. Krásně zvládnutá technika. Dobrý čaj.

Avto z Kvenobani - Jeho čaj jsme dováželi i v minulosti (Kvenobani). Odlišné jméno získal proto, že začal produkovat i vyšší sortu, kterou tady nabízíme. Jde o manufakturu, která skupuje lístky rodin z vesnice Kvenobani a dále je zpracovává jednotným postupem. Avto se soustředí na precizní zpracování - má malý 50 kg lis-roler a velmi dobře vyřešenou technologii sušení (neurychluje ji vháněním horkého vzduchu, ale vytváří přirozené proudění úpravou stěn sušárny). Letos vyprodukoval 1500 kg čaje - což je výrazný pokles oproti předchozím rokům (5 tun). Kvenobani je vesnicí v oblasti Guria. Pokud se pamatujete na v minulosti dováženou Antuanetu od stejnojmenné producentky - Avto je její muž :-) Cením si jej na 1847 Kč (1847 je rok založení plantáží v Chakvi).


Amirani černý - sluneční čaj

Černý celolistý čaj s bohatým množstvím tipsů, oblast Adjara, vesnice Chakvi. Amirani je bratr Ramize - jedna krev a tak odlišné čajíky, každopádně oba kousky bratrů Amiraniho a Ramize jsou více než kvalitní a zajímavé - Ramizův čaj u nás dostal konečně opravdu srovnatelného bratrského konkurenta :-)


Začínám touto pěknou ukázkou ručního zpracování čaje - protože se o této technice chci bavit.
Amirani černý - dováženo od r. 2015


Guguli

Guguli je vypěstován v západní Gruzii, regionu Adjara, vesnice Chakvi. Když se vydáte nahoru kopce - cca 30m od zahrady, tak v dálce uvidíte Černé moře. Jde o celolistý, ručně sbíraný i zpracovaný čaj. Jde o zpracování typické pro tuto oblast - s tím, že můžete sledovat neuzavřenou formu fermentace.

Guguli je můj letošní objev. Hodně mne překvapuje a baví. A vzhledem k tomu, že sotva oslavil první měsíc je ještě plný divokých tónů.
Guguli černý - velmi sladký černý čaj. Od roku 2015 dovážíme pravidelně.


Alex

Černý celolistý čaj, oblast Adjara, vesnice Chakvi.

Alex dovážíme pravidelně každým rokem
Leila a Alex - jsou to mladé dámy ve svém rozkvětu (kolem 30 let). Příbuzné Zii, které převzali její řemeslo. (Zia bohužel loni umřela). Čaj tedy pochází ze zahrady Zii, ale je v něm podpis těchto dvou dam. Bohužel nemají její pečlivost, ale i tak jsem našel tento čaj pozoruhodným. Chuťově jsou si velmi podobné a těším se, jak se postupně bude jejich čaj vyvíjet - jak se utvoří u každé z nich vlastní charakter. Stejně jako u Ramize jde o čaj, který je v celém procesu zpracován ručně. Na řízení fermentace však dohlíží tyto dámy spolu. Aktuálně v nabídce pouze už pouze Leila (podobně jako u Ramize uvidíme v úterý, zda už nejsme vyprodáni).


Leila

Černý celolistý čaj, oblast Adjara, vesnice Chakvi.

Tento čaj dovážíme pravidelně každý rok
Jde taktéž o ruční čaj a navíc ze stejné oblasti - Adjara, akurát Leila je fakt šikovná dívčina a navíc její čaj mi krásně vyzrál v keramické nádobě. Je to pěkná ukázka, jak dobrá nádoba může podpořit dozrání čaju u nás v ČR.
Leila a Alex - jsou to mladé dámy ve svém rozkvětu (kolem 30 let). Příbuzné Zii, které převzali její řemeslo. (Zia bohužel loni umřela). Čaj tedy pochází ze zahrady Zii, ale je v něm podpis těchto dvou dam. Bohužel nemají její pečlivost, ale i tak jsem našel tento čaj pozoruhodným. Chuťově jsou si velmi podobné a těším se, jak se postupně bude jejich čaj vyvíjet - jak se utvoří u každé z nich vlastní charakter. Stejně jako u Ramize jde o čaj, který je v celém procesu zpracován ručně. Na řízení fermentace však dohlíží tyto dámy spolu. Aktuálně v nabídce pouze už pouze Leila (podobně jako u Ramize uvidíme v úterý, zda už nejsme vyprodáni).


Ilia

Zelený celolistý čaj, Guria. Poctivá manufaktura. Ilia je vynalézavý chlapík, nástroje na zpracování čaje si vyrábí sám. I třeba sušičku pro 50kg čaje. Jeho vynalézavost se snoubí jistě s důmyslností, celá proces má zmapovaný a výsledný čaj je diametrálně odlišný (v dobrém slova smyslu) od většiny zelených čajů z Gruzie.


K dispozici od tohoto producenta jsou i tyto čaje:br> Ilia černý
Ilia Kolchyda


Stalin - lisovaný zelený čaj

Lisovaná cihla 1,8kg 2015 zelená verze pro Dagestán

Pro předobjednávku platí cena 470/kus.
Objednat lze: Lisovaná cihla 1,8kg 2015 zelená verze pro Dagestán
Lisovaná cihla 1,8kg 2015 zelená verze pro Mongolsko
Lisovaná cihla 1,8kg 2015 černáTkibuli fabrik

Černý celolistý čaj, město Tkibuli.

Vysokohorský celolistý černý čaj z Tkibuli

Tkibuli - Tkibuli je město v podhůří velkého Kavkazu. Tento čaj nemá jméno, jelikož je produkován fabrikou. Jde o celolistý černý vysokohorský čaj s dlouhou tradicí. Letošní produkce mne však příliš neoslovuje a proto jej nabízím za 1600 Kč.


Tkibuli GREEN fabrik

Zelený celolistý čaj, město Tkibuli.

Vysokohorský celolistý zelený čaj z Tkibuli

Tkibuli - Tkibuli je město v podhůří velkého Kavkazu. Okolí Tkibuli je relativně smutná oblast, jelikož se zde shromažďují uprchlíci z Abcházie a Jižní Osetie. Tento čaj nemá jméno, jelikož je produkován fabrikou v Tkibuli. Jde o celolistý vysokohorský čaj s dlouhou tradicí, zelený čaj se liší od černého pouze zpracováním, zdrojový list je stejný a fabrika jen rozděluje objednávky na černý/zelený a dle toho list zpracuje. Vzhled a struktura listu zůstává podobná, což je obzvláště pro tento zelený čaj velkým přínosem.


Kobuleti

Černý celolistý čaj, továrna u města Kobuleti.

Nížinný celolistý čený čaj Kobuleti

Jedná se o nížinný čaj pocházející z okolí Kobuleti - město u moře. Tento čaj samotný je z vesnice Kvirke, cca 3 km od Kobuleti. Je to čaj vyrobený v továrně - v Kvirke je jedna ze tří největších továren v Gruzii. Tento čaj jsme nechali cíleně usadit, příliš svěží chuť nebyla v čerstvém čaji žádoucí. U těchto čajů se chuť rozvíjí a nyní vám jej můžeme nabídnout, po chvilce oddychu, hutný a vyvážený, takový jaký má gruziňák být.


Golden Tea černý tipsový čaj

Informace dodáme

Golden Tea, II. fl 2012


Guria černý čaj

Informace dodáme

Guria 2012 (černý, II. fl)


Adjara černý čaj
Informace dodáme

Adjara 2012 (černý, II. fl.)


Jujuna bílý čaj

Bílý celolistý čaj, oblast Adjara, vesnice Chakvi.

Jujuna bílý
Naprostá rarita, kterou v ČR nelze sehnat, vyrobeno na přání Petra Siče.


Zlaté drátky

Černý celolistý čaj, oblast Adjara, vesnice Chakvi.

Jarní 2010

Zlaté drázky

Gruzínský čaj zpracován technikou mao ccha. Krásně vyšel vstříc zemitým tónům a rozhodně nečekaný na Gruzii. Zpracován ještě paní Jujunou.

Zlaté drátky je letos vzniklý název pro čaj od paní Jujuny. Ta nám loni dodávala bílý čaj, ale jelikož letos jsme ji požádali o zpracování do černého, museli jsme změnit jméno. Rozhodně zajímavý čaj, který však je náchylný v případě špatné přípravy.


Zia

Černý celolistý čaj, oblast Adjara, vesnice Chakvi.


Zia je delikátní jako její pěstitelka. Jemnost můžeme sledovat na pečlivosti sběru a velikosti jednotlivých lístků. Její pečlivost je vtisknuta do způsobu zpracování, kdy její lístky jsou jemněji smotány než u ostatních. Pokud v černém čaji nehledáte jen sílu, tak by Vám tato vyrovnaná Zia s příjemnou vůní mohla vyhovovat.


Antuaneta

Černý čaj, oblast Guria, vesnice Kvenobani.

Antuaneta je "klasickým" černým čajem. Má výraznou chuť i lahodnou barvu. Oproti předcházejícím pochází z manufaktury (s roční produkce cca 500 kg) a je směsí vyrobenou z čajových lístků sesbíraných v okolí Kvenobani. Ve směsi převládají pěkné větší lístky. Dává jeden až dva velmi silné nálevy. Poté rychle slábne.


Antuaneta v plechovce

Černý čaj, oblast Guria, vesnice Kvenobani.

V plechovce najdeme Antuanetu zpracovanou do zlomkového čaje. Jde o velmi silný čaj vhodný ke každodenímu popíjení. Příjemná chuť, plná vůně a výrazná barva jsou důvody, proč jsem se ji rozhodl dovážet a pro které doufám si ji oblíbíte.


Tea Dust - čajový prach
Myslíte si, že pěnit umí jen Matcha? Nabízím experimentální směs určenou k širokospektrálnímu použití.

Tea Dust - černý prach

Ideální velmi sypká směs k masalám a jiným vychytávkám. Pro velmi zdatné je možné z něj našlehat Gruzínskou Matchu. K rychlému osvěžení. Říká se, že i léčí, ale to někteří lidé tvrdí i o phu-eru.
Jde o vedlejší produkt lisování, dovozu a pečení.


Ostatní čaje
Čaje, které nejsou standartně zařazeny mezi stálou nabídku. Jedná se převážně o pokusnou atypickou výrobu, pokud nás některý z těchto čajů zaujme, budeme Vás informovat. Mezi jiné čaje patří Gruzínský bílý, zelený a polozelený čaj. Dostupnost poptejte v kontaktech.

Rozšíření sortimentu

Random foliage

Máme rozšířené pole působnosti!

Dovážíme čaje z Gruzie, Keni, Taiwanu, Vietnamu a Indie! Primárně se však zaměřujeme na Gruzii a Keňu. Sortiment je několikanásobně pestřejší, než když jsme začánali s distribucí, věříme, že nabídka vás osloví.

ČlánkyUdálosti

„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ Jan Werich