Detailní popis gruzínského černého čaje Ramiz

Vložil Tomáš Klouda 11.4.2011
Představení čaje samotného, výroby a přípravy:

Ramiz

Černý celolistý čaj, oblast Adjara, vesnice Chakvi. Ramiz je velmi zkušený producent a jsou jeho čaje čím dál více rozšířené.

Suchý list vynikající kvality, celistvý absolutně nelámaný. Vůně nepříliš výrazná, tmavá s povidlovitými pachy.

Příprava:
Gaiwan 90ml/4g čaje

Předehřáté nádobí - list se rozvoní lehce nakyslým základem a výraznou vůní sušených švestek.

1.nálev 100°C/30s - žluto-hnědá barva nálevu. Zpočátku je v chuti cítit velice výrazná chmelovitá složka, postupně slábnoucí do bylinných složek, výrazný přechod do stále sládnoucího charakteru. Zajímavé bylinné tóny propojené s mírnou ovocnou složkou přecházející nepatrně kořeněné koncovky. Velice komplexní nálev, pomalé přechody složek a dlouhotrvající samotná chuť. Dochuť extrémně jemná, středně dlouhá, počáteční krátká chmelovitost spojená s lehounce kořeněnou složkou (dodává tak čaji říznost ve spojení s jemností) přechází do bylinný prvků a v závěru do jemných sládnoucích ovocných složek.

2.nálev 100°C/20s - tmavší oranžovo-hnědý nálev. Plnější a pestřejší chuť. Chmelovitá počáteční složka je obohacena o výrazné "tmavé" složky spojené s povidlovou chutí. Je zde cítit i poměrně výrazný nakyslý základ. Nálev je celkově dost sladký, ale tuto skutečnost hodně zakrývá výraznější kořeněný charakter, v který chmelovitost přechází. Plný nálev dodávající sílu a lehce zahřívací efekt (kořeněnost). Dozvuk podstatně silnější a složitější, chmelovitost spolu s lékořicí tvoří sladký základ s tmavými podtóny. Dochuť dále přechází do ovocné plné chuti sušených švestek, která drží až do samého závěru. Velice dlouhá doba dochutě - desítky minut. Zajímavý přechod z jemného mírného čaje na povzbuzujícího hřejivého siláka.

3.nálev 100°C/30s - nálev přibližně stejného charakteru, jako v předchozím nálevu, kořeněnost zesílila, tmavá složka se naopak přemístila do pozadí. Dozvuk celkově více vyvážený, jemný, ale zároveň řízný. Velmi výrazný zahřívací efekt - velmi vhodné pro ty, kterým je celoročně doma zima - což je i můj případ :-)

4.nálev 100°C/50s - nepatrný pokles různorodosti prvků, stále vynikající plný nálev, hutnější a "tmavších" složek. Poměrně velkou změnu zaznamenala chmelovitost (stejně jako nakyslost), která není tak výrazná, místo ní nastoupila krátce působící tmavá složka rychle přechází do ovocné těžké přezrálé švestkovo-broskvové chutě. Zajímavý přechod do ovocných prvků, které v předchozích nálevech byly pouze mírné. Koncová kořeněná složka opět výraznější, je spojená s doznívající velice sladkou ovocnou chutí. Hřejivý efekt čaje dává pocit, že čaj má pár voltů (neboli řečeno působí jako alkoholický :-) ). Aftertaste stále převelice dlouhý plný, více ovocný (suš. švestky), příjemná kořeněná koncovka s bylinnými prvky.

5.nálev 100°C/150s - slabý pokles výraznosti. Méně složitý nálev, omezení na lehkou chmelovitou složku, tmavé složky v pozadí, nakyslost je téměř nepřítomná a mírnější kořeněná koncovka. Tento nálev je chuťově podobný prvnímu nálevu. Dochuť středně dlouhá, chmelovita-švestková s bylinným závěrem.

6.nálev 100°C/300+s - poslední nálev velmi dlouhým louhováním odevzdal vše co mohl poskytnout - chuť omezená na pár složek, ale překvapivě velice dobrá, sladká chuť prosycená chmelovitostí, kořeněnou složkou a slabým těžkým ovocným prvkem. Aftertaste velmi krátký nepatrně chmelovitý, nasládlý.

Konvička 250ml/5g čaje, předehřáté nádobí.
Jeden nálev - žlutavá barva nálevu s hnědými odstíny, jemná chmelovitá chuť se zde kříží s lehce kořeněným charakterem, poměrně rychlý přechod na ovocné (meruňkové a jiné) prvky, nepatrná nugátová složka v závěru chutě. Dochuť velice dlouhá, ze začátku chmelovitá, později nasládlá mandlovo-kořeněná chuť s příjemnou dlouhotrvající ovocností. Opět registruji zahřívací efekt po vypití čaje.

Závěr: Čaj plný síly, který předá energii a znatelně vylepší náladu. Z chuťové stránky mě oslovily chmelovité tóny s lehkými kořeněnými prvky, které v člověku vyvolají pocit tepla. Ramiz je velmi zkušený producent a jeho čaje jsou u nás čím dál více rozšířené, minulý rok byl dostupný i v některých čajovnách.

Ceny:
Podzimní 2010 - 1350 Kč / kg
Jarní 2010 - 950 Kč / kgRozšíření sortimentu

Random foliage

Máme rozšířené pole působnosti!

Dovážíme čaje z Gruzie, Keni, Taiwanu, Vietnamu a Indie! Primárně se však zaměřujeme na Gruzii a Keňu. Sortiment je několikanásobně pestřejší, než když jsme začánali s distribucí, věříme, že nabídka vás osloví.

ČlánkyUdálosti